środa, 7 grudnia 2011

Igrzyska Paraolimpijskie

Najważniejsze zawody dla osób niepełnosprawnych odbywają się co 2 lata (na przemian zimowe i letnie). Założycielem jest Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski.

Osobą , która najbardziej zainteresowała się sportem wśród niepełnosprawnych był sir Ludwig Guttman. To dzięki niemu w 1960 zostały stworzone letnie Igrzyska Paraolimpijskie.W 1976 stworzono zimowe. Zaczynał od zawodów łuczniczych podczas pierwszego dnia Igrzysk Olimpijskich w Londynie 1948.Ten dzień 28 lipca jest zapisany w historii jako pierwsze zawody dla osób niepełnosprawnych.
By zdobyć kwalifikacje , nie wystarczy machać rakietą bądź szablą.
W czasach gdzie ludzie przekraczają granice możliwości by wziąć udział trzeba pokazać poziom. Zdobywać kwalifikacje na wielu turniejach. niektórzy zawodnicy rywalizują z pełnosprawnymi i daleko poziomem nie odbiegają. Niektórzy startują zarówno w zawodach pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Można wyróżnić: Natalie Partykę, Jiriego Jeżka, Natalie du Toit czy Oscara Pistoriusa.
Sporty składające się na letnie igrzyska to m.i.n.: łucznictwo, lekkoatletyka, kolarstwo, jeździectwo, pływanie natomiast kilka z dyscyplin zimowych to: narciarstwo alpejskie, biathlon, hokej na siedząco.
Jedna z najsłynniejszych postaci jest Esther Vergeer, holenderska tenisistka w swojej karierze jest niepokonana od 10 lat! Esther ciągle jest w wielkiej formie , nie przegrała ani jednego z ostatnich 401 pojedynków! Jest postacią kultową ; podpisała kontrakt z firmą Adidas i Head, pokazuje się w mediach , udziela licznych wywiadów. jej mecze są pokazywane w skrótach w różnych stacjach telewizyjnych.. Posiada 6 złotych medali paraolimpijskich i jeden srebrny.
W Igrzyskach zimowych 2006 roku w Turynie wzięło udział 474 zawodników z 39 krajów. Zawody dostępne były w internetowych kanałach emitujących Igrzyska. Sprzedano 163 tys. biletów na na różne konkurencje. Bilety na finały hokeja, curlingu i ceremonię otwarcia wysprzedano w 100%. Na widowniach w Pragelato ,Turynie,Sestriere oraz Pinerolo zawody obejrzało250 tys. widzów. Ustanowiono nowy rekord wykorzystania mediów! Obecnych było przeszło tysiąc fotografików, przedstawicieli prasy, stacji telewizyjnych z prawem bądź bez prawa przekazu na żywo. Zapewniono przeszło 130 godz. przekazu bezpośredniego. Dostępny był również internetowy kanał telewizyjny www.Paraolimpicssport.tv z oglądalnością 40 tys. w 105 krajach.
Igrzyska transmitowały telewizje z całego świata. Profesjonalne przekazy ujrzeć można było m.in. w Eurosporcie. Telewizja Polska ograniczyła się zaledwie do migawek w wiadomościach sportowych i kilkunastominutowych relacji w popołudniowym „bloku” paraolimpijskim, który bardziej miał charakter społeczny niż sportowy. Organizatorzy Igrzysk w 2012 również zarzekają się , że zapewnią wyśmienite warunki dla niepełnosprawnych . Zobaczymy czy pobiją nowy rekord.



źródła:
http://www.edukacja.edux.pl/p-7706-sport-ludzi-niepelnosprawnych.php
http://www.london2012.com/paralympic-sport
http://pl.wikipedia.org/wiki/Igrzyska_paraolimpijskie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Esther_Vergeer
http://www.paralympic.org.pl/igrzyska.php?id=2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz